top of page

PARISH PRIEST 

Father_Roman.jpg

Roman Galben

My name is Fr. Roman (Romanos) Galben, I was born in Odessa Ukraine On August 22, 1978, in an orthodox Christian family, from the parents Simeon Galben and Lidia Puskasou.

In 1993 after my graduation from the Gymnasium, I studied for three years at the School of Architecture and from 1996 to the Theological Seminary of Chisinau MOLDOVA. 

From 1998-2002 I studied at the Theological Academy of Chisinau, from which I graduated in 2002, also in 2000 I was accepted at the Theological University of Constanta Romania where I was enrolled  2000 to 2004. 

In 2004 I was accepted for the post graduate program at the Aristotle University of Thessalonica Greece for Master in Liturgical studies. 
From October 2004 until the May 2005, I was studying at the Ecclesiastical Lyceum of Xanthi, Greece, where I attended the New Greek and Ancient Greek lessons and I have obtained the certification. 

Since October 2006 I have been admitted to the Postgraduate Program of the academic year 2006-2007 Department of Theology at the Aristotle University of Thessaloniki, to acquire a postgraduate degree with a specialization in Liturgical studies.

In 2020 I was admitted to the Postgraduate Program at the Theological Academy of MOLDOVA. I graduated in 2022 with the title Diploma of masters in Theology. Orthodox Theology and Social Assistance.
In November 16, 1997 I got married to Miss Olga Melnik, a graduate of the University of Civil Engineering from Moldova.


On September 17, 1998 we were blessed with our first child Damian. On August 22, 2006 we give birth to our second child Despina. On September 16, 2009 we give birth to our third child Stavrianos. On February 15, 2016 we give birth to our fourth child Christos.

 

On June 3, 1999, on the fest of Constantin and Helen the Equal with the Apostles I was ordained in Deacon and on June 20th I was ordained in Priest in the Cathedral of the Holy Archangels Hancesti by His Eminence Metropolitan Vladimir of Chisinau and Moldova and I was assigned as the assistant priest at the cathedral.

 

In April of 2000 I was assigned to a new parish in Chisinau where immediately we began the construction of the church and consecrated it in the summer of 2004. 
 

In September of 2000 also I was appointed by the Minister of Education of Moldova to teach Religious education in Lyceum and High School.

Starting with October 2004 I was serving at the Cathedral of Saint Sophia and the Monastery of the Holy Archangels at the Holy Metropolis of Xanthi.

In July 2005 we moved to Cyprus where I was assigned to the parish of Saint George Limassol, under the Metropolitan Athanasios of Limassol. His Eminence Metropolitan Athanasios of Limassol assigned me the head of the Catechetical program for foreign citizens. 
 

In January of 2008 I was transferred in Greece to the Holy Metropolis of Mesogia and Lavreotiki and I was assigned to the Metropolitan Cathedral of Saint Demetrious. Also His Eminence Metropolitan Nikolaos of Mesogia and Lavreotiki appointed me as the official interpreter of the Metropolis for English, Russian and Romanian languishes. 
 

In September of 2011 after the invitation of His Eminence Alexios Metropolitan of Atlanta I was assigned to the parish Annunciation of the Theotokos in North Miami, Florida. In November of 2017 I was transferred to the parish of Saint Elizabeth Gainesville, Florida. 
In January of 2020 I was assigned as the Chaplin of the Paideia Classical Academy in Coconut Creek, Florida. 

bottom of page